Ego Durumları

Kişilerarası ilişkileri incelemenin pek çok yolu vardır. Bunlardan birisi de Transaksiyonel Analiz yaklaşımıdır. Yani ebeveynlerimizden kopyaladığımız davranış, düşünce, duygu, değer ve kalıplar.

Transaksiyonel Analiz’in kurucusu Eric Berne buna Ego Durumları diyor ve şu an yaşamakta olan gerçek bir kişi ile bu kişinin geçmişteki yaşantılarını temsil ediyor diye açıklıyor. Ego Durumu bir başka deyiş ile sürekli tekrar eden davranış kalıbıdır.

Yaşamımızda gösterdiğimiz tutumları anne-babamızdan, aile üyelerimizden, yakın akrabamızdan, öğretmenimizden gibi rol modellerimizden ya da özdeşleştiğimiz çocukluk kahramanımızdan öğrenir ve sonra da tekrar ederiz.

Tutumlarımızı çocukluğumuzdan itibaren çoğunlukla bilinçsiz olarak seçer, öğrenir, deneyimler, içselleştirir ve sonra da benzer tetikleyiciler karşısında benzer tutumları gösteririz. Bu tutumlarımızın bize hizmet etmeyen etki ve sonuçlarının farkına vardığımızda da bilinçli bir şekilde kırabiliriz ve değiştirebiliriz. İş hayatında iletişimde sıkça gözlemleyebileceğimiz hayatı okuma ve kolaylaştırma kodu gibi algıladığım Ego Durumları ve dahasını fırsat buldukça sizlerle paylaşacağım.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Var olma sebebiniz : Ikigai
Sonraki yazı
FİLM ÖNERİSİ: Brave

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up