Örgütsel Sinizm

Son zamanlarda çokça deneyimlediğim davranış biçimi. Peki nedir Sinizm? Bir organizasyonda çalışanların yöneticilere karşı kolektif bir biçimde cephe almasına örgütsel sinizm denir. Bunun en büyük nedeni alt üst ilişkisinde değerlerin çatışmasıdır. Çalışanlar tepkilerini iş yavaşlatma, kurallara itaatsizlik gibi farklı şekillerde gösterebilirler.

Örgütsel sinizm, örgütün bütünlükten mahrum olması ve örgüte ilişkin olumsuz tutum olarak ifade edilebilir. Başka bir ifade ile örgütsel sinizm, örgüt içerisindeki küçük sorunların bile çözülmesinin ve iyileştirmenin mümkün olmadığını bu yüzden sorunların çözülmesi için emek sarf etmenin gereksiz olduğu düşüncesi.

Bu düşünce, bireylerin duygu durumları üzerinde olumsuz etki bırakmakta, güvensizlik, şüphe, şikâyet, eleştiri, alay gibi tutumların sergilenmesine yol açar. Örgütsel sinizmi etkileyen faktörler; aşırı iş yükü, örgüt içi zayıf iletişim, yönetsel becerisizlikler, yönetim tekniklerinin kullanım biçimi, rol belirsizliği ve rol çatışması olabilir.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Daimi Sorunlar Kavramı
Sonraki yazı
Bert Hellinger – Aile Dizimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up