Alışkanlıklar Erdemleri Oluşturur

Bir başyapıt olan Good Businees’ta Mihaly Csikszentmihalyi ‘Alışkanlık’lara da değiniyor. Kişi sürekli aynı şeylere dikkatini verdikçe alışkanlıklar oluşur diyor. Alışkanlık meselesi beni epeyce düşündürmüştür. Aristo’nun erdemlerin zaman içerisinde oluşan alışkanlıkların sonucu olduğunu belirttiğini biliyor muydunuz? Kişinin alışkanlıkları iki etkene bağlı diyor Csikszentmihalyi. Birincisi, disiplin ikincisi karakter. Yani kişinin sıkı çalışmasına ve yapmaktan haz duyduğu şeye.

Sizce yetişkinlik aşamasına sadece televizyon seyretmek, parti yapmak, oyun oynamak gibi faaliyetlerden zevk alarak gelen bir çocuk başka herhangi bir şeyde iyi olabilir mi? Erken yaşlarda öğrenilen enerji harcama modeli kişinin geri kalan hayatında ne kadar önemli sonuçlar doğuruyor değil mi?

Bu bölümden sizlerle paylaşmak istediğim bir başka vurgu da yeni alışkanlıkların her zaman kazanılabilir olduğu. İnsanın belli bir düşünme ya da davranış şeklinin diğerleri kadar etkin olmadığını fark ettiğinde davranış dağarcığına daha iyi stratejiler ekleyebileceği belirtiliyor.

Son olarak beni etkileyen kısımlardan kararlara ilişkin. İnsanın zihinsel durumu sağlıklı değilken önemli kararlar veremediği ve kötü karar vermeye yatkın olduğu. Karar almadan önce çok yorgun ya da moralsiz olmadığınızdan emin olun çünkü bunlar karar verme sürecimizi etkiler. Ufacık yanlış kararlar ise büyük sonuçlar doğurabilir!

Menü