Zengin Baba, Yoksul Baba

Yoksul olmakla meteliksiz olmak arasında fark vardır. İnsanların yaşamları sonsuza dek iki duygu tarafından kontrol edilir: korku ve açgözlülük.

Robert Kiyosaki, “Zengin Baba Yoksul Baba” adlı kitabında bu konuyu ele alıyor. Robert Kiyosaki ve iki babası -gerçek babası (zavallı baba) ve en iyi arkadaşının babası (zengin baba)- ve her iki adamın da para ve yatırım hakkındaki düşüncelerini nasıl şekillendirdiği hakkında çok faydalı bilgiler veriyor.

Pek çok insan bir işte günde en az sekiz saat çalışsa da ”-parayla ilgilenmiyorum’ der. Asıl olan ne kadar para kazandığın değil ne kadar para tuttuğunuzdur. Ve zengin olmak için yüksek gelir elde etmeye gerek yoktur. Kitapta en sevdiğim cümlelerden biri; “zekâ sorunları çözer ve para üretir.”

Zenginlik, bir kişinin bu kadar çok sayıda gün sonra hayatta kalma yeteneğidir – ya da bugün çalışmayı bırakırsam, ne kadar hayatta kalabilirim?

Zengin varlık satın alır. Yoksulların sadece giderleri vardır. Orta sınıf, varlık olduğunu düşündükleri borçları satın alır. Dolayısıyla finansal mücadele, çoğu zaman doğrudan, insanların hayatları boyunca başka biri için çalışmasının sonucudur.

Kiyosaki, insanlara finansal IQ’nun dört geniş uzmanlık alanından elde edilen bilgilerden oluştuğunu hatırlatır. Muhasebe, yatırım, pazarları anlamak, kanun.

Kiyosaki’nin kişisel deneyimine göre, mali dehanız hem teknik bilgi hem de cesaret gerektirir. Kilit nokta olarak savunduğu düstur şu; giderleri düşük tutun, borçları azaltın ve özenle sağlam varlıklardan oluşan bir temel oluşturun.

Finansal yetenek, kazandıktan sonra parayla ne yaptığınız, insanların onu sizden almasını nasıl önleyeceğiniz, daha uzun süre nasıl tutacağınız ve parayı nasıl sizin için çok çalıştıracağınızdır.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Karar Ver! Peki Ama Nasıl?
Sonraki yazı
Alışkanlıklar Erdemleri Oluşturur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up