Daniel Goleman’ın EQ’nun Beş Unsuru

Daniel Goleman’ın EQ’nun Beş Unsuru Öz farkındalık, Öz düzenleme, Motivasyon, Empati, Sosyal beceriler’dir.

Liderler öncelikli olarak bu 5 alanda uzmanlaşmaya odaklanırsa, günümüzde kurumların karşılaştığı bağlılık, motivasyon, aidiyet ve psikolojik güvenlikle ilgili en büyük zorluklar büyük ölçüde iyileşecektir.

Kulağa basit gelebilir ama kolay değil. Neden mi? Çünkü bu 5 alan, kendimize dikkatle bakmamızı ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve işyerinde kültüre katkıda bulunan ya da zarar veren kimler olduğumuzu görmemizi gerektiriyor. Başkaları tarafından yaptıkları, söyledikleri veya kim oldukları konusunda tetiklendiğimizde, bir sonraki adımımız bu ilişkiyi kurabilir veya bozabilir.

Tipik olarak her birimizin tetiklendiğimizde verdiğimiz birincil bir “tepki” vardır – Savaş, Kaç, Kıpırdama ya da Lütfen (bu tepki tetiklendiğiniz duruma ya da kişiye göre değişebilir). Tetikleyici tepkinize bağlı olarak, bu araç kendi kendinize düşünebileceğiniz sorular ve bunu incelikle aşmanıza yardımcı olacak eylemler sunar.

Enerjinizi kaçmak, savaşmak, donmak veya memnun etmek için harcamak yerine, ekibiniz için en iyi lider olabilmeniz için enerjinizi serbest bıraktığınızı hayal edin!

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Dr. David Weiss – İleri Bildirim
Sonraki yazı
Liderlikte dürüstlük

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up