Gerçek Liderler, Güçlüleri İşe Alır

Bir yöneticinin, çalıştığı şirkete verebileceği en büyük zararlardan biri yanlış işe alımdır. Çok iddialı ama evet. Yönticiler bu hataya bazen düşer. Aslında bu sadece, ‘kendinden daha zayıf olanı işe al, kendini vazgeçilmez kıl’ düşüncesinin köleliğidir. Yöneticiler, değerlerinin azalacağından korkar, yeni gelenin işini elinden alacağından ya da patronunun işini elinden alacağından korkar.

Oysa bir yöneticinin performansı, ekibinin sonuçlarının toplamıdır. Güçlü bir lider, kendisinden daha güçlü insanları işe alır. Böylece onları inşa edip yeni nesil liderler yaratır. Onlara sürekli artan sorumluluk ve büyüme fırsatı sunar.

Kendini ileriye taşımak ve ekiple büyümek yerine, kendinden zayıfı işe alan yönetici, bölümü ile birlikte yok olmaya mahkumdur. Linkedin anketlerine bayılyorum ve genelde sonuçları beni tatmin ediyor ama bu konuda yaptığım anket sonucu çok olumlu ve biraz sarkastikti 😊 nedense ben bir türlü inanmadım 😊

Sizden daha iyi eğitimli ve donanımlı bir çalışanı ekibinize alır mısınız? diye sormuştum, ankete katılan 267 kişiden %92’si evet demiş ve sadece 21 kişi hayır demiş. Ne ala!

Büyük liderler güçlüleri işe alır. Zayıflar ise zayıfları işe alır, ama bu zaten liderlerin yapacağı bir davranış değildir, ve bu yöneticiler organizasyonlara büyük zarar verirler.

Kendisinden zayıfları ekibine alan sözde “akıllı” yöneticiler, sadece ve sadece yönettikleri ekibin gücü kadar yükselebileceklerini unutmamalılar.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Duygusal Denklem Şeması
Sonraki yazı
FİLM ÖNERİSİ: Encanto

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up