FİLM ÖNERİSİ: Encanto

Mirabel’in Ailesindeki Yerini Bulma Yolculuğu

+Mirabel! Keşke senin de kapın olsaydı.

-Benim için endişelenmene gerek yok. Harika bir ailem ve harika bir evim var.

Herkesin özel bir güce sahip olduğu büyük bir aile… Madrigal! Kimisi dünyayı yerinden oynatacak kadar güçlü, kimi her şeyi duyar, kimisi hayvanlarla konuşur diğeri ise senorita perfectodur yani dünyalar güzeli çiçekler açtıran Isabel…

Büyükanne Alma aka Abuela’ya, 50 yıl önce eşinin ölümü esnasında bir mum etkisiyle özel bir sihir gücü bahşediliyor. Daha sonra babasız kalan üç çocuğuna da farklı sihir güçleri geçiyor. Zamanla aile güçleniyor, büyüyor, çocuklar torunlar derken kasabada Güçlü, özel ve herkesin yardımına koşan bir aileye dönüşüyorlar. Tüm ailenin lideri ise Büyükanne tabiki. Güçlendikçe güçlendikçe büyükanne sert, kendinin, çocuklarının ve torunlarının özel yeteneklerine tapan otoriter bir kadın haline dönüşüyor. Ailenin çocukları belli bir yaşa geldiklerinde yetenek alma töreni gerçekleşiyor ve gaipten bir kapı beliriyor böylece o esnada çocuğun yeteneği ortaya çıkıyor.

Buraya kadar her şey çok güzel… İş bu ki torunlardan Mirabel yetenek töreninde yetenek alamıyor. Bu büyükannesi başta olmak üzere herkesi çok üzüyor. Hatta büyükannesi bu meseleyi gurur meselesi haline getiriyor. Herkesin dilinde Mirabel’in özel olmaması konuşuluyor. Diğerleri sürekli birbirlerini pohpohlarken o sadece bakıyor, dinliyor… Kendi ifadesiyle kenarda duruyor, mucize bekliyor hep ve yalnız yürüyor…

Mirabel güçlü bir kız. Hep mutlu, ailedeki her etkinliğe katılıyor ve zaman zaman küçücükken kendisine yetenek töreninde açılmayan kapıyı hatırlasa da onlara uyum sağlama konusunda ısrarcı.

Karakterleri ve hikayeyi detaylı anlatmayacağım bence mutlaka izlemelisiniz. Ben hem güldüm hem ağladım izlerken. Bu film nasırlaşan kalbimde adeta çatlaklar açtı.

Casita dedikleri sihirli evlerinde aniden garip bir şeyler olmaya başlıyor. Ev çatlıyor, tuğlalar dökülüyor ve büyükanne biliyor. Ev her geçen gün yıkılıyor ve bunu Mirabel de görüyor. Bunu göstermeye çalışsa da büyükanne gücünü, itibarını kaybetme kaygısıyla sürekli kapatıp Mirabel’i azarlıyor, azarlıyor, azarlıyor, yalanlıyor, gücendiriyor. Oysa yuvalarını kaybetme kabusu, mucizenin yok olması uykularını kaçırıyor.

Mirabel yolunu bulmak için çok büyük bir efor sarfediyor. Zihnini, kalbini, beynini asla kapatmıyor ve sürekli bu olan değişiklikleri anlamaya çalışıyor. Sonra yıllaaar önce kaçmış olan dayısı ile el ele verip işe koyuluyorlar.

-spoiler- Sihirdeki kusur çok ilginç çözülüyor. “Kutsanmış” İsabel Abla ile “Sıradan” Kardeş Mirabel’in arasındaki ilişkiye düğümleniyor ve güçten gözü gör olmuş büyükanneye dayanıyor.

Bu filmi izlerken çok ağladım ama önerdiğim iki kişi çok eğlenerek izlediklerinden bahsetti. Bu da yapımın bir başka gücü bence. Beni etkileyen Mirabel’in kendi öz değerini görüp aile içindeki yerini bulma yolculuğuydu. Kendi desenime çok benzettim. Herkes bu hikayede kendinden bir iz bulacaktır. İçiçe geçmiş çok fazla yolculuk barındırıyor. Siz de Encanto’da ailenin altın çocuğu, ailenin kayası, dışlanmış çocuk ya da drama kraliçesi gibi bir arketipte kendinizi bulabilirsiniz. Ya da ailesi için gerçekten önemli biri olmak isteyen, kendisine bahşedilmeyen sihir gücünü insanları memnun ederek telafi etmeye etmeye çalışan Mirabel’de. İyi seyirler.

Gülsünay Uysal Kaba

Category: Blog
Tags: Blog
Önceki yazı
Gerçek Liderler, Güçlüleri İşe Alır
Sonraki yazı
Yetenek mi Çalışmak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up