Strese Karşı Güçlü Sorular

Amerikan psikolojisinin babası William James’in hayatımda iz bırakan bir sözü var: “Strese karşı en büyük silah, bir düşünceyi diğerine tercih etme yeteneğimizdir.”

Yaş aldıkça deneyimler bana gerçekten bunu öğretti. Stresi azaltmak için en güçlü tekniklerden biri yine her zamanki gibi en basiti.

Kendimizi çıkmazda bulduğumuzda, bizi çözüme götürecek düşünme yoluna zorlayan sorular sorabiliriz.

İlki ise, “kontrolüm dahilinde olan ne?” olabilir. Geçen iş yerimde olumsuz bir süreç deneyimlerken, yöneticim bana şöyle cevap verdi: “Haklısın ama bunun için yapabileceğimiz bir şey yok.”

O an etki alanında değil bu senin diyordu, bilsek bile duyguların içinde savrulurken bazen göremediklerimizden yine kısacası.

Psikiyatrist Viktor Frankl şöyle diyor bu duruma: “Bir durumu değiştiremediğimizde, kendimizi değiştirmemiz istenir.”

Kontrolünüz dışında olan bir durum için endişelenmeyi bırakın. Burada atılabilecek adım nedir diye bakmak daha akılcı olacaktır.

Bu gibi zorlu durumlarda çok fazla fırsat söz konusu. Gestalt’ta öğrendiğim yeni bir konu. Kendimi bu konuda yeterli hissedersem bir gün, sizin için toparlarım ancak çekindiğim bir alan açıkcası.

Sorulabilecek bir başka soru ise: “Fırsat nedir?” yani bu zorluktan “ne öğreniyorum?”, “bu beni nasıl daha güçlü ve daha iyi yapıyor?” “bu deneyim sayesinde başka birine daha fazla yardım edebilecek miyim?”

Düşünceleriniz olumluya odaklanırken duygularınız da onu takip edecek. Hayal kırıklığı, korku ve umutsuzluk duygularının yerini iyimserlik ve umut alacak. Evrende bu enerjiyle akışı yeniden regüle edecek 😊

Bunlar benim taktiklerim, tavsiye ederim 😊

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Future of HR / Uludağ Üniversitesi
Sonraki yazı
Film Önerisi: The Greatest ShowmanThe Greatest Showman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up