Adaptasyon Nedir?

Adaptasyon, bir kişinin çevrelerindeki değişikliklere uyum sağlama yeteneğidir. Kariyer hedefleriniz hakkında düşünürken, değişikliklerin ne kadar esnek olabileceğiniz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Uyum sağlama alıştırması, değişikliklere nasıl hızla yanıt verebileceğinizi içerebilir.

Yeni yöneticiler veya iş arkadaşları, işin nasıl yapılabileceği konusunda farklı veya yeni fikirlerin düşünülmesini gerektirir. Bu, görüşlerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanın yanı sıra açık fikirli olmayı da gerektirir.

Bu konuda söze bir kaç önerim var;

-Yeni bilgilere duyarlı olun. Beklediğiniz gibi olmayabilir, bu yüzden sorular sorun ve araştırma yapın.
-Değişimin bir parçası olarak, yeni rolleri ve sorumlulukları dikkate almaya açık olun. Bu, üstünüzle birlikte belirlediğiniz, ilk başta zorlayıcı olabilecek, ancak beceri setinizi artırabilecek veya geliştirebilecek esnek hedefleri içerebilir.
-Kişisel gelişime önem verin.
-Neyin kontrolünüzde olduğunu ve neyin olmadığını belirleyin. Kontrol edemediğiniz şeyler için enerji harcamanın bir anlamı yoktur, ancak kontrolünüzde olan veya etkileyebileceğiniz şeyler üzerinde proaktif olabilirsiniz.
-Yeni bir projede bir ekibe katılmak için gönüllü olun. Bu size farklı görüşlere sahip olabilecek farklı insan gruplarıyla çalışma fırsatı verecektir. Bu yeni proje sırasında meydana gelebilecek değişiklikleri kucaklamak için duyarlı ve proaktif olun.
-Bir iş sürecinde iyileştirmeler önermek veya uygulamak. İnisiyatif göstermek; yeni süreçten kaynaklanacak değişikliklere uyum sağlayabildiğinizi gösterin.
-Sektörünüzde veya iş alanınızda değişen gelişmelerden haberdar olun. Bir adım önde olun.

Değişim hayatın doğal bir parçasıdır; bu nedenle, uyarlanabilirlik çok önemli bir beceridir. Hiçbir şeyin sonsuza kadar aynı kalmayacağını kabul ettiğimizde, kişisel ve profesyonel olarak gelişmek için yeni fırsatlar aramamız için bize alan açar.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Etkili İletişim Nedir?
Sonraki yazı
Sorumluluğu Tanımlamak Zorunluluktur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up