Andy Grove’dan Kariyer Başarısının Beş İlkesi

Intel’in ünlü kurucu ortağı ve CEO’su Andy Grove muhtemelen Silikon Vadisi’nin şimdiye kadar gördüğü en etkili teknoloji yöneticisiydi

Grove, kariyer, yönetim ve liderlik konusundaki tavsiyelerini beş öneriyle özetliyor:

BİRİNCİSİ – ve bu çok önemli – işinizin tadını çıkarın . Hepsini beğenmek mümkün değil. Bazen amansız doğasından rahatsız olacaksınız, bazen de sıkılacaksınız ama genel olarak zevk almalısınız. Çoğu insanın yaptıklarının bir fark yarattığını görebildikleri ve işlerine biraz şevkle, hatta belki de şakacılıkla yaklaştıkları takdirde işlerini seveceklerine inanıyorum. Bunu yapmak, en çok ihtiyaç duyulduğunda biraz hafiflik getirir ve arkadaşlığa yol açar.

İKİNCİSİ, tamamen işinizin özüne, nihai sonuca, çıktıya adanın; buna nasıl ulaştığın ya da kimin fikri olduğu ya da iyi görünüp görünmediğin değil.

ÜÇÜNCÜ, başkan yardımcılarından satış memurlarına, bakım teknisyenlerinden güvenlik görevlilerine kadar kendi işine saygı duyan herkesin işine saygı gösterin. Hiç kimse önemsiz değildir: İşleyen bir organizasyonu yönetmek için tüm düzeyler ve tüm işler gerekir.

DÖRDÜNCÜ, herkese karşı dürüst olun . İnsanların bana karşı dürüst olmamasından nefret ediyorum ve onlara karşı dürüst olmasaydım kendimden nefret ederdim. Bu, uyulması kolay bir ilke değildir. Burada veya orada biraz taviz vermek için her zaman birçok neden vardır (bunlara bahane demek daha iyidir). İnsanların gerçeği ya da kötü haberleri duymaya hazır olmadıklarını, doğru zamanın gelmediğini ya da her neyse onu düşünebiliriz. Bu cezbedici rasyonalizasyonlara boyun eğmek, genellikle etik açıdan yanlış olabilecek ve her seferinde geri tepecek davranışlara yol açar.

Ve HER ZAMAN, kafanız karıştığında, durun ve kendi cevaplarınıza giden yolu düşünün !

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Sineklerin Tanrısı Deneyi
Sonraki yazı
İşe Alım Nasıl Olmalı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up