Eric Berne Kimdir?

Psikiyatride önemli kişiler arasında yer alan Eric Berne hakkında konuşacağım.

Eric Berne, 10 Mayıs 1910’da Kanada’nın Montreal kentinde bir yazar ve bir doktorun çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. McGill Üniversitesi’nde tıp okumuş ve 1931’de diplomasını almıştır. Yale’de psikiyatri ve psikanaliz okuduğu bir ihtisasa girmiştir.

Berne, San Francisco bölgesindeki birkaç hastanede çalışırken psikanaliz çalışmalarına da devam etmiştir. Görüşleri geleneksel psikanalitik teorilerle çelişmeye başlamış ve 1956’da San Francisco Psikanaliz Enstitüsüne girişi reddedilince Berne ile psikanalitik topluluğu arasındaki mesafe artmıştır. Berne bu vesileyle sezgiyi keşfetmeye başlamış ve sonunda transaksiyonel analiz (TA) teorisini yaratmıştır.

Berne’e göre insanlar arası ilişkiler egonun üç farklı durumu olduğunu belirtmiştir: ebeveyn, çocuk ve yetişkin. Berne bireylerin içinde bulundukları ego durumlarının birbiriyle etkileşimini incelemiştir. Bu kişiler arası etkileşimlere transaksiyon; günlük yaşamda sürekli olarak ortaya çıkan ve yinelenen belirli transaksiyonlara da oyun adını vermiştir.
Berne’ün zamanla geliştirdiği kuramının adı Transaksiyonel Analiz (TA) olarak belirlenmiştir ve 1964 yılında Uluslararası Transaksiyonel Analiz Derneği kurulmuştur.

Transaksiyonel analiz, eğitim, iş, kişisel ve organizasyon dahil olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Eğitim modellerinde, işlemsel analizin benlik saygısını, öğrenci motivasyonunu, öğretmeni elde tutmayı, ebeveyn katılımını ve anlayışını, davranış yönetimini, personel ve öğrenci moralini ve eğitim kültürünü geliştirdiği gösterilmiştir. Örgütsel bir ortamda işlemsel analiz, işlevsel davranışlar ve ilişkiler yaratmaya ve geliştirmeye yardımcı olmak ve tutarlı ve üretken bir ortam oluşturmak için işlevsiz eylemleri dönüştürmek için tasarlanmıştır.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Prens olarak doğarız, bizi kurbağaya çeviren uygarlaşmadır
Sonraki yazı
Transaksiyonel Analiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up