Prens olarak doğarız, bizi kurbağaya çeviren uygarlaşmadır

Bu hafta biraz Transaksiyonel analiz’den bahsedeceğim, kısaca TA. Eric Bern bu işin atası. Çok kıymetlidir kendisi. Benim TA’nın en sevdiğim yanı ise matematik gibi oluşu. Yoruma dayalı değil, formülü olan bir oyun gibi. TA, insanların başkalarıyla ilişkilerini geliştirmelerine hayli yardımcı bir araçtır. Psikodinamik, davranışsal ve Gestalt teorileri dahil olmak üzere çeşitli yaklaşımlardan desenler barındırır.

Transaksiyonel analiz, insanların ego durumlarını ve sosyal ortamlarda girdikleri oyun türlerini ve senaryoları göstermek için terapist de dahil olmak üzere başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğine odaklanan psikolojik bir teori. Oyunlar, kabul edilmiş bir temel üzerinde işleyen sosyal davranış kalıplarıdır. Senaryolar, insanların erken çocukluk döneminde aldıkları kararlara dayanarak bilinçsizce geliştirdikleri yaşam kalıplarını temsil eder.

Ego durumları ise davranış kalıpları dizisini motive eden duygu sistemleridir. TA, kişiler arası iletişimi üç ego durumundan biri olarak sınıflandırıyor. Burada ve şimdi duygusal analiz sistemi Yetişkin olarak adlandırılır; içe yansıtılan psişik yana Ebeveyn denir; içgüdüsel dürtüler ve temel ihtiyaçlar sistemi ise Çocuk’tur. Devamı gelecek 😊

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Film Önerisi: Kwai Köprüsü
Sonraki yazı
Eric Berne Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up