Başarısızlıktan Korkmayan, Risk Alan ve Değişim Yanlısı: Vizyoner Lider

Çalışanı ne motive eder? Motivasyon nedir? İnsan Kaynakları’nın en çok kafa yorup, şirketlerin hayli para harcadıkları bir konu çalışan motivasyonu. Peki bu süreçte liderlerin sorumluluğu ne?

İş hayatında motivasyon, çalışanı harekete geçiren süreçtir. Motivasyonu olan çalışanların, şirket için ne kadar verimli olduğu ise su götürmez bir gerçek. Motivasyonun insanlar belli amaçlara yönelik çalıştıklarında ortaya çıktığına dair birçok araştırma var. Yani davranışları belirli bir amaca doğru yöneltme motivasyona dayalı başarıyı sağlıyor. Çalışanın hedefe yönelik ilerlemesi ve ardından da iş sonuçlarını görmesi onu motive eden en önemli faktör. Bu durumda, karşımıza çalışanı hedefe yöneltmenin önemi çıkıyor ve tabi ki liderlere burada büyük bir görev düşüyor. Çünkü liderler, yukarıdan aldığı bilgiyi çalışanlarına doğru aktararak onları, şirket hedeflerine yönlendirirlerse onların başarıya giden yolunu açmış olurlar ve çalışanlarının motivasyonları artar. Böylece ortak faydaya hizmet eden verimlilik en yüksek düzeyde sağlanmış olur.

Burada bahsettiğimiz lider kim? Sadece sözünü dinleten bir liderden bahsetmiyorum. Çalışanların motivasyonunu arttıran ve ilham veren vizyoner liderler ancak bu dönüşen dünyada var olabilir ve şirkete katkı sağlar. Vizyoner lider ise öngörülü, üretken, etkin, muhakeme yapabilen, analiz edebilen, stratejik ve etkili düşünme kabiliyeti olan, zamanı yöneten, olasılıkları fark eden, sezgisini kullanan, hızlı, hırslı, mücadeleci, fikir yürüten, yenilikçi, sentez yapabilen, öğrenmeye açık, iletişim kurabilen, kendine güvenen, çok yönlü ve farklı algılama şekillerine sahip olan kişidir. Ayrıca vizyoner lider, başarısızlıktan korkmayan, risk alan ve değişim yanlısı olandır. Bütün bunların yanı sıra vizyoner liderin alçak gönüllü olması da önemlidir.

Peki çalışma düzeninde çalışanlardan istenen verimin oluşması için vizyoner liderler nasıl bir rol oynamalıdır?
• Liderler, her çalışanın özelliklerine göre gereksinimleri belirlemeli ve iş planını en uygun şekilde oluşturmalıdır. Bu liderin sorumluluğudur.
• Vizyoner liderler çalışanlarını şirketin hedefleri doğrultusunda yönlendirmeli ve çalışanlarına yol göstermelidir.
• Çalışanların şirketin hedefleri doğrultusunda işlerini benimsemesi, çalışmak için istekli olması ve bunun için çaba harcamaları, ancak ve ancak yöneticilerin çalışanları motive etmeleri sayesinde mümkündür.
• Vizyoner liderin temel görevi, çalışanların çalışma isteklerini canlı tutmak, çalışanların kendilerini göstermesine imkân tanımak ve güven mekanizmasını geliştirmektir.
• Çalışanların motivasyonunu sağlamanın bir yolu ise onları iyi tanımaktan geçer. Çalışanını iyi tanıyan lider, onun nelerle motive olup olmayacağını iyi bilir ve bu bilgiler ışığında kişinin motivasyonunu sağlar. Kimi çalışanın değerleri aile üzerinden şekillenirken ve ona iş gününe başlarken annesinin, babasının, eşinin nasıl olduğunu sormak çok önemli bir yeri parlatırken diğeri için bu rahatsız edici olabilir. Kimi çalışan takdir ve teşekkür ile motive olurken, kimisi ise rehavete kapılabilir.

Category: İlham Al, VUCA
Tags: İlham Al, VUCA
Önceki yazı
Haritalandırılmamış arazide geziniyoruz!
Sonraki yazı
Adaylar için Tavsiyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up