Silo Etkisi Nedir?

“Silolarda Çalışmak” iş yerinde en sık duyulan ifadelerden biri haline geldi, ancak bu ne anlama geliyor ve önemli mi?

Silo etkisi bir organizasyondaki departmanlar ve bireyler arasındaki iletişim ve ortak hedef eksikliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Aynı hedefe doğru çalışan, genellikle yakın mesafede bulunan ancak bilgi paylaşmayan insanları, ekipleri veya şirketleri temsil eder, insanlar diğer insanlarla konuşmaz ve bu kaçırılan fırsatlardan bahsetmek yerine boşa harcanan zaman ve maliyete yol açar.

Bir grup insan diğer gruplarla bilgi, hedef, araç, öncelik veya süreç paylaşmadığında bir silo ortaya çıkar. Bu tür bir zihniyet tüm şirket genelinde zorluklar sunar ve ayrıca şirketin ekipler arasında kapsayıcılığı teşvik etmediğini gösterir .

Silolarda çalışmak” genellikle organizasyon yapısına atfedilir. Ancak bu gerçekten de altta yatan kurumsal kültürle ilgili bir sorundur. Çözüm, yöneticilerin tüm organizasyonu aynı hedeflere ve önceliklere odaklamasını sağlamaktır. Organizasyonun tek bir ekip olarak çalışması gerekir. Birden çok proje, birden çok ürün üzerinde çalışıyor olsalar, birden çok müşteriyle ilişki kuruyor olsalar bile, bireyin veya bireyin ekibine veya departmanına değil, kuruluşun amaçlarına ve önceliklerine odaklanmaları gerekir.

Category: VUCA
Tags: VUCA
Önceki yazı
Mikro Yönetim Kıtlık Zihniyeti Yaratıyor
Sonraki yazı
Mobbing Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up